27 Aralık 2009 Pazar

Chapeau Rouge, Prag


Chapeau Rouge Bohemya’nın merkezinde yer alan, kapısında hiçbir zaman eksik olmayan torbacıları, kımızı kadife perdeleriyle insanda içeri girmek için tedirginlik ve şüphe uyandıran bir mekan.

‘Kırmızı Şapka’ anlamına gelen Chapeau Rouge aslında adı gibi pek masum bir yer değil. Müdavimleri ona ‘Şeytan’ın Pub’ı diyor. Mekanın zemin katı iki adet bardan oluşan klasik bir Irish Pub görüntüsünde. Barında gittiğim üç gece de aynı insanlar oturuyordu. Sağ tarafta yer alan barın arkasında, sizi tuvalete ulaştıran koridorda, insanlar tedirginlik duymadan çeşitli kimyasal maddelerin değiş tokuşunu gerçekleştirebiliyor. Mekanın dıştan görünüşüne, kapısında bekleyen ve içeride ticaretlerini gerçekleştiren torbacılara rağmen rahatsız edici bir yer değil. Bir Becherovka shot sizi ortama hemen adapte ediyor.

Alt kata indiğinizde merdivenin hemen başında bir langırt masası var. Soğuk Çek insanlarıyla bu masada sosyalleşebilirsiniz. Langırt masasını geçip koridora girer girmez marihuana dumanı yüzünüze vuruyor. Koridorun sonundaki tuvaletin önünde yine üç dört tane siyahi ‘esnaf’ güler yüzleriyle müşterileriyle ilgileniyorlar. Koridorun sol tarafından dans pistine geçiliyor. Bu kat mekanın ‘club’ olarak adlandırılan bölümü. Pistin iki tarafında karşılıklı olarak vintage koltuklar sıralanmış. Pistin bir ucunda DJ kabini, diğer ucunda da arkaya uzayan bir bar var.
Mekanın en alt katında ‘rock band’lerin sahne aldığı underground bölümü yer alıyor. Orta büyüklükte bir oda genişliğine sahip bu yerde dumandan ve kalabalıktan nefes almak gerçekten zor.

Şeytan’ın Pub’ı size aynı mekanda üç değişik müzik alternatifi sunuyor. Bohemya’nın merkezinde bohem yaşayan Çeklerin ve tursitlerin gözdesi bu mekanın zemin katında akşam biraz demlenip gecenin ilerleyen saatlerinde alt katta dans edebilirsiniz. Bu mekanı Prag’ın en büyük kulübü Lucerna Bar’dan veya Karlocy Lazne’den ayıran şey yüz yıla yaklaşan geçmişi ve yerel kalabilmesidir. Çekinmeden gidiniz, pişman olmayacaksınız.

http://www.chapeaurouge.cz/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder