18 Temmuz 2011 Pazartesi

Yaz tatili

Yazlığın balkonunda denizden gelmiş oturuyorum, suratımı poyraz rüzgarı dövüyor, bir yandan da biramı yudumluyorum. Kafamda da İspanya İç Savaşı'nın siperleri var.

Saroz tatilim için yanımda iki kitap getirdim. Amacım İspanya İç Savaşı'na bodoslamadan girmek. Kitaplardan biri George Orwell'den 'Katalonya'ya selam', diğeri de Andre Malraux'dan 'Umut'.

Hasan Bülent Kahraman geçtiğimiz haftalarda okumalarıyla ilgili bir yazı yazmıştı. Bir sene boyunca belirlediği bir yazarın bütün eselerini okuyormuş.

Ben de Saroz tatilimi fırsat bilerek İspanya İç Savaşı'yla ilgili okuyabildiğim kadar kitap okuyup sonra da Madrid ve Barselona'ya 'tarihsel' bir geziye çıkmayı planlıyorum. Okuduklarımı, öğrendiklerimi uygulamaya dökerim. Ne de olsa hem gezip hem okuyunca daha çabuk öğreniyorsun.

Bir başka amacım da Umut romanındaki kahramanlardan biri olan Hernandez'i çözümlemek. Engin Ardıç'ın onu etkileyen iki roman kahramanından biriymiş. Romanı hakkıyla okuyabilirsem üstadın beyninin dehlizlerine de inebilirim belki de, kim bilir.

Dolayısıyla Saroz sahilinde uzun yürüyüşlere çıkmış, saçı sakalı birbirine karışmış, dalgın ve düşünceli bir adam görürseniz korkmayınız. Kafasında Zaragoza cephesinin siperlerinin dışkı kokusunda ve soğuğunda çarpışan askerleri ya da Hernandez'in 'ruh yorgunluğunun' nedenleri vardır.

Belki de George Orwell'in kitabının girişinde yer alan Albert Camus'nün o sözü vardır.

İnsan hakikaten haklı olduğu halde yenilebileceğini, zorbalığın gayrete boyun eğdireceğini, kimi zaman cesaretin mükafatının olmadığını öğrenebilir mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder